Управління соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації повідомляє, що урядом 19 травня 2021 року внесено зміни до порядку призначення житлових субсидій (постанова КМУ від 19.05.2021 № 505 «Деякі питання призначення житлових субсидій». Нові зміни дадуть змогу перепризначати субсидії без подання відповідної заяви з 01.05.2021 року, однак з деякими винятками.

Розгляд питань щодо призначення житлової субсидії на наступний період домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні 2020—2021 років, проводиться без звернень громадян, крім домогосподарств, яким житлова субсидія:

  • надавалася у грошовій безготівковій формі;
  • була призначена за фактичним місцем проживання осіб (орендарі житлових приміщень (будинків); індивідуальні забудовники, будинки яких не прийняті в експлуатацію; внутрішньо переміщені особи);
  • була призначена без урахування окремих осіб з числа зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), які не проживають за місцем реєстрації.

Рішення про призначення житлових субсидій з 01.05.2021 домогосподарствам без звернень громадян приймається на підставі інформації Міністерства фінансів за результатами проведеної верифікації даних щодо одержувачів житлових субсидій у квітні 2021 р.

 

 

 

Питання та відповіді призначення житлових субсидій з 01 травня 2021 року

  • Які документи потрібні для переоформлення житлової субсидії згідно з новими правилами?

 Як і раніше, у загальному випадку для призначення субсидії потрібно подати заяву відповідної форми і декларацію. При собі мати паспорти зареєстрованих у домоволодінні осіб, свідоцтва про народження дітей, довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків, рахунок з банку у разі його наявності.

– Для отримання бланків і подання документів обов’язково особисто приходити до управління соціального захисту?

 Ні. Міністерство соціальної політики України вже довело до відома  структурних підрозділів з питань соціального захисту і територіальних громад нові форми бланків відповідних документів: Заяви про призначення та надання житлової субсидії й Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.

 Отримати їх можна безкоштовно, і надаються вони у разі звернення громадянина за призначенням субсидій.

  • Як діяти жителям громад, які були укрупнені шляхом об’єднання?

З питаннями оформлення субсидій громадяни повинні звертатися до:

  • старост,
  • виконкому територіальної громади,
  • структурного підрозділу з питань соціального захисту громади,
  • центру з надання адміністративних послуг (ЦНАП) територіальної громади.

–  До якого часу можна подати документи на  отримання субсидії в неопалювальний період?

 Для громадян, які мають оновити документи для призначення субсидії, перехідний період триватиме з травня до кінця вересня, тобто, подавати документи можна протягом п’яти місяців. При цьому, незалежно від строку звернення, субсидія буде призначена і нарахована з травня.

– Чи можна зараз оформлювати субсидію вже на опалювальний період?

Наразі проводиться оформлення субсидії на неопалювальний період. Але субсидії призначаються з 1 травня й до кінця наступного опалювального періоду, тобто до 30 квітня 2022 року. До поданих зараз документів інших у жовтні чи листопаді додавати нічого не потрібно. Як і раніше, інформацію про доходи громадян органи соцзахисту населення отримуватимуть самостійно. Відповідні запити будуть опрацьовуватися у режимі автоматичного обміну інформацією з Пенсійним фондом, фіскальною службою, фондами соціального страхування.

– Як довго доведеться чекати на призначення субсидії?

 Уже скасовані комісії, які вирішували питання призначення субсидій в окремих випадках. Зараз призначення субсидії у всіх випадках призначатимуться безпосередньо органами соціального захисту населення на підставі поданих документів. І завдяки цьому термін призначення субсидії скорочується. У комісій це займало до 30 днів. Тепер процедура відбуватиметься у 10-денний термін.

– Як призначатиметься субсидія на понаднормову житлову площу?

 Норма житла, на яку призначається субсидія, на домогосподарство з однієї особи складає 48,87 кв. м, і 13,65 – на кожну наступну особу. Тобто, на сім’ю з трьох осіб – близько 75 кв. У минулий опалювальний період в Україні було близько 450 тис. домогосподарств, які одержували субсидію на понаднормову площу. Постановою, яка регламентує призначення житлових субсидій, визначено, що субсидія на понаднормову площу розповсюджується лише в одному випадку – якщо до складу домогосподарства входять непрацездатні особи (особи з інвалідністю, пенсіонери, діти), які не працюють. У таких випадках субсидії на понаднормову площу, як і в попередні опалювальні періоди, будуть нараховані автоматично на підставі інформації про склад домогосподарства та про соціальний статус його членів.

У наданні субсидії відмовлять, якщо:

– площа квартири перевищує 130 кв. м,

– площа будинку понад 230 кв. м.

При призначенні субсидій не враховуються житлові приміщення, які перебувають у спільній частковій або сумісній власності чи розташовані у сільській місцевості й отримані як спадщина.

– Чи є винятки в призначенні субсидій власникам кількох житлових помешкань?

 Виняток буде зроблено лише тим, хто має кілька житлових приміщень у сільській місцевості з огляду на їхню низьку вартість і неліквідність (як правило, це успадковане майно).

– Чи передбачена субсидія у випадку, якщо хтось з членів родини мешкає за іншою адресою чи за кордоном?

 Працездатні особи, котрі понад 60 днів відсутні за місцем реєстрації й не декларують своїх доходів,  втрачають права на субсидію. Тож треба або задекларувати доходи, або змінити склад домогосподарства, інакше кажучи, місце реєстрації. На це, відповідно до закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», дається 30 днів.

Але якщо людина працює за кордоном й офіційно сплачує там податки, лікується чи доглядає за дитиною, то малозабезпечені члени її домогосподарства в Україні мають право на субсидію.

– Чи можуть претендувати на житлові субсидії власники індивідуальних транспортних засобів?

 Якщо конкретний член одного домогосподарства має авто, випущене менше п’яти років тому або два чи понад автомобілів віком не старше 15 років, то субсидія в такому випадку не призначається. Відповідно, якщо один автомобіль або кілька старші за 15-річний вік, на призначення субсидії це не впливає.

– Які зміни в нарахуванні субсидій чекають на власників розділених особових рахунків?

 Ніяких змін не буде. Якщо в одному домогосподарстві мешкають дві родини чи понад, які сплачують комунальні послуги на різні особові рахунки, і це документально підтверджено, їм субсидії будуть призначатися на загальних підставах.

– Яку суму грошей можна тримати на банківському депозиті, щоб людина не втратила права на субсидію?

 Попередньо була визначена сума в еквіваленті 25 прожиткових мінімумів або 56 тисяч гривень. Зараз ця сума становить 100 тисяч гривень. При цьому до сукупного доходу при розрахунку розміру субсидії дивіденди, отримані від розміщення депозиту, враховуватися не будуть.

– Чи вплине на призначення субсидії сплата за навчання або лікування, якщо це буде велика сума?

 Ні.

– Які категорії населення втратять право на субсидії?    

 Право на субсидії втратять ті, хто:

– здійснив покупку квартири, земельної ділянки, транспортного засобу (крім мопеда або причепа), товарів довгострокового використання на суму понад 50 тисяч гривень одноразово протягом року, що передує року звернення за субсидією;

– має банківський депозит у сумі понад 100 тисяч гривень;

– здійснив купівлю-продаж валюти та банківських металів протягом року до звернення за субсидією на суму понад 50 тисяч гривень;

– декларує відсутність доходу і перебував за кордоном понад 60 днів за винятком перебування на лікуванні, у відрядженні, для нагляду за дитиною;

– має заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг та з оплати аліментів понад три місяці;

– не повернув до бюджету незаконно отриману субсидію за попередній період;

– має авто, якому менш ніж 5 років з дати випуску;

– має два і понад автомобілів, яким немає 15 років з дати випуску;

– не має доходів і при цьому ніде не навчався, не працював, не мав статусу безробітного.

– Які найпоширеніші способи зловживань при оформленні державних субсидій було виявлено при верифікації?

 У минулий опалювальний період житлові субсидії отримували трохи понад 3 млн домогосподарств. Кількість тих, хто декларував недостовірну інформацію, склала близько 2-3%. Найтиповіші зловживання пов’язані з поданням недостовірних даних про склад домогосподарства або приховування інформації про його зміну та здійснення дороговартісних покупок на суму понад 50 тисяч гривень одномоментно (транспортних засобів та іншого майна) чи одномоментне придбання валюти у великих розмірах після оформлення субсидії. Дехто робить внески до статутних капіталів, великі благодійні внески на розвиток підприємств, купує корпоративні права чи акції й при цьому позиціонує себе як безробітного чи такого, що живе на мінімальну зарплату. Верифікація, яка проводилася протягом двох останніх років, засвідчила, зокрема, що 830 отримувачів субсидій купили сумарно валюти майже на 140 мільйонів гривень. Однак говорити про масовість таких зловживань і що це не дасть більшості оформити житлову субсидію, недоречно. Дійсно вразливим верствам населення, для яких сплата комунальних послуг у повному обсязі є непосильною, хвилюватися не треба.

– З 1 травня завершився процес монетизації субсидій. Яким чином ті, хто отримував їх у безготівковій формі, зможуть отримати «живі» гроші?

 Монетизація субсидій почалася у 2019 році, і житлова субсидія надавалася грошовими коштами, але двома різними механізмами. Готівку у минулому опалювальному періоді отримували 95% субсидантів, а 5% (це 160 тисяч домогосподарств) користувалися безготівковою формою, яку адміністрував «Ощадбанк». Принциповим положенням нових правил призначення субсидій є завершення процесу їх монетизації. Перехід винятково на грошову форму отримання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг дасть можливість громадянам оперативно управляти залишками коштів після всіх розрахунків, не чекаючи на закінчення опалювального сезону.

Усі, хто користувався безготівковою субсидією в минулому опалювальному періоді, зможуть отримати відповідні кошти до грудня поточного  року. Тим, хто має рахунок в Ощадбанку, вони надійдуть уже у червні, а хто не має його, мусить відкрити, щоб отримати гроші, зекономлені протягом минулого опалювального періоду, які можна буде використати на власні потреби.